Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

První návštěva Vídně

Až se trošku stydím. Mám procestovaný kus Evropy, ale v hlavním městě našich sousedů Rakušanů, které leží necelé tři hodiny cesty od Ostravy, jsem ještě nebyla. Až konečně letos. Dostala jsem k narozeninám poukaz na dvě noci v sousedství zámku Schönbrunn. Návštěva Vídně nám vyšla na konec října, tak jsme vyrazili.

neděle

V Ostravě ráno pršelo a bylo pošmourno, ale když jsme dojeli k jižním hranicím naší republiky a vjeli na území Rakouska, mraky se rozestoupily a ukázaly, že se za nimi skrývá modrá obloha. Od nádraží jsme došli k zámku Belvedere. Tady jsme si dali kávičku a Sacher dort. Ano, jsme ve Vídni. Před námi jsou tři dny, kdy se chceme věnovat jídlu, umění a nákupům. Plány jsou smělé, jdeme na to. Sacher dort jsme vychodili po chodbách Belvederu, kde jsme obdivovali vedle architektury zejména díla Gustava Klimta a dalších jeho kolegů malířů.

BelvedereOd Belvederu jsme se prošli jeho zahradami dále k centru města. Udělali jsme si základní kolečko po Stephansplatzu a zamířili do vyhlášené řízkárny Figlmüller, kde jsme měli rezervaci udělanou více než týden dopředu. Pravý vídeňský Schnitzel byl přes celý talíř, podávaný tradičně s měsíčkem citrónu. Dal nám zabrat, ale každý jsme poctivě ten svůj zvládli.

Po další trávicí procházce historickým centrem jsme zašli ještě na jednu kávičku a Apfelstrudel do Café Hawelka. Na rozdíl od Berlína, kde jsme byli na silvestra a marně celý den hledali kavárnu s duší, ve Vídni to byl úkol mnohem lehčí. Tahle kavárna s tradicí určitě duši má. Vybavení kavárny bylo původní a já se cítila, jako doma.

Café HawelkaOstatně stejně jako v celé Vídni. Je vidět a cítit, že i 100. let od vzniku samostatného Československa jsou si Vídeň s Prahou podobné jako sestry.

pondělí

Druhý den jsme vyrazili do zámku Schönbrunn. I tady byla podoba s mnohými českými a moravskými zámky patrná na první pohled, jen velikostí trošku pokulháváme. A službami. Nejvíce jsem se těšila na barvy podzimu v zámeckých zahradách. Nezklamaly.

SchönbrunnMariaHilferstraße, ulice plná obchodů, je sice delší, než naše nákupní zóny, nabídkou obchodů je však velmi podobná. A barvami, kterými svítí její reklamy, může konkurovat zámeckým zahradám na podzim. Jen ta ladnost a romantika jí chybí.  Café Ritter, kde jsme si dali kávičku a bábovku druhý den našeho výletu, duši určitě také měla. Kavárna vypadala jako menší, ano, tentokrát menší, kopie naší pražské Slávie. Dokonce číšníci mezi sebou mluvili česky, jen pianista tady chyběl.

úterý

Poslední den jsme se už jen procházeli, nakoupili několik „nezbytných“ kousků oblečení a nasávali atmosféru. Poslední kávu s kouskem jablečného závinu jsme si dali až na nádraží. Z Vídně jsem odjela s pocitem, jako bychom byli na návštěvě v Praze, kam jezdíme velmi často. Prahu považuji za svůj druhý domov a ve Vídni jsem byla taky jako doma. Moc krásný narozeninový dárek. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 33 = 40