Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co musíte zažít, když navštívíte…Bratislavu

Nejlepší bageta

Nejlepší bageta, jakou jsem kdy jedla

Tak, jako se v Brně nachází kavárna Podnebí, kterou považuji za nejlepší kavárnu, kterou jsem kdy navštívila, má i Bratislava své nej… Tedy alespoň pro mne. V Bratislavě prodávají ty úplně nejlepší bagety, jaké jsem kdy jedla. Vyplatí se kvůli nim vystoupit třeba z autobusu, když jen projíždíte přes zastávku Račianské mýto, třeba cestou z letiště na nádraží, nebo opačně. Hned u autobusové zastávky zde stojí několik nízkých zděných budek. Najděte tu s nápisem Bagetka, vejděte dovnitř a nechte si poskládat tu nejlepší bagetu z čerstvých ingrediencí, podle své chuti nebo si vyberte z ověřených kombinací. Opravdu neprohloupíte.

Mosty přes Dunaj

Dost bylo jídla, teď to půjdeme vytrávit a trošku se projít. Jsem Češka, takže všem svým krajanům doporučuji procházku k Dunaji. Tak velkou řeku na našem území nenajdete. Navíc jsem milovnice mostů (www.mostiky.cz), proto je pro mě prohlídka těchto staveb vždy vzrušující. V Bratislavě jsem byla celkem třikrát, zažila jsem dvě jména Mostu SNP (v letech 1993 až 2012 se jmenoval Nový most) a tři podoby Starého mostu (ten se jmenuje pořád stejně a jednotlivé fotky jsou zde).

Mosty si můžete prohlédnout z postupně se renovujících a revitalizujících se nábřeží, nebo se vydat lodí na výlet do Vídně, či jen na nedaleký hrad Devín a cestou okouknout mostovky i z hladiny řeky.

Bratislava rozhodně není Praha. Má sice své malé historické centrum, ale pokud jste milovníci hodně starých budov, bude vám naše metropole milejší. Budova, kterou u nás nenajdete je secesní Modrý kostelík (oficiálně Kostel sv. Alžběty Uherské). Modrý kostelík určitě stojí za návštěvu, já osobně se ale raději projdu po místní botanické zahradě, než se prodírat davy turistů v centru města, ale každému co jeho jest.

Bratislava – město kultury

Z mých třech cest do Blavy měly dvě za cíl návštěvu kulturní akce. V době, kdy jsem nejvíc zbožňovala Jamieho Culluma měl koncert práve v Bratislavě. Letos to pro změnu bylo jediné město, kam jsme sehnali lístky na Letní shakespearovské slavnosti i o víkendu. Koncert v roce 2009 neměl chybu a představení Othello na Bratislavském hradě o tomto víkendu taky stálo za to.

Sice kulturní zážitek horšoval silný vítr, který se protlačil až na nádvoří, ale výkony vichrem trpících herců neutrpěly. Naopak. Herecké výkony vlivem silného větru získaly na dramatičnosti. Kdyby den po naší návštěvě nebyla derniéra, určitě bych představení doporučila ke shlédnutí. Narozdíl od mnohých jiných divadelních představení toto nebylo zbytěčně moderní a zbytečně vulgární. Sice se občas nějaká ta „kurva“ objevila, ale vždy vyjadřovala hanlivý výraz pro prostitutku.

S návštěvou Bratislavy jsem moc spokojená. Určitě doporučuji najít si nějaký pěkný kulturní zážitek, který sem naláká i vás. A nezapomeňte se stavit na bagetu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *