Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co je to sport?

Proč vůbec sport existuje? Odkdy ho tady máme a proč ho děláme? Sport považujeme za tak samozřejmý, že na rozdíl od spousty jiných, obecných slov, po zadání slova sport do vyhledávače mi nebyla nabídnuta stránka Wikipedie, jak jsem očekávala a jak jsem zvyklá u mnoha jiných pojmů, které hledám, ale na prvním místě vyskočily sportovní zprávy a různé sportovní výsledky.

Definice slova sport

Kdybych si chtěla definovat slovo sport sama, první výraz, který mě napadne je pohyb. Tedy pohyb člověka nějakým způsobem, popřípadě s nějakým předmětem (míč, kolo, oštěp). Až o něco později, když už se snažím zamyslet pečlivěji doplňuji tuto řadu ještě o koně. Jiné zvíře, které by se ke sportování používalo mě nenapadá. Nebo existují i závody na slonech? Možná, to netuším. Za podstatu definice výrazu sport považuju pohyb, který dělám pro radost a pro uvolnění.

Porovnávání výsledků

Když už jsem zmínila slovo závod, které je se slovem sport spojené, tak bych sport definovala dále jako některý z mnoha pohybů, který vede k nějakému výsledku. K výsledku, který lidé mezi sebou porovnávají. Pokud je porovnávají organizovaně v čase a prostoru vznikají z toho závody, turnaje a jiné typy soutěží.

Ne všechny výsledky jsou soutěžní. Chtěla bych tvrdit, že třeba běhám a jezdím na kole bez toho, aby byl pro mě důležitý výsledek. Není to pravda. Běhám a jezdím na kole, a když si nezkontroluji vzdálenost, kterou jsem urazila, nebo čas, který jsem tomu sportu věnovala, nemám ze sebe tak velkou radost. Takže výsledky lidé určitě porovnávají. Nemusí je porovnávat jen mezi sebou navzájem, ale taky porovnávají své vlastní výsledky s těmi minulými a budoucími.

Rádi si výsledky zaznamenáváme a uchováváme právě pro možnost porovnání. Dnes v době moderních technologií pro tuto činnost existuje spousta sportovních aplikací. Já osobně jsem si oblíbila Endomondo. Můžu tam napsat skoro každý pohyb, který vykonávám. Protože už tyto záznamy pořizuji několik let, tak je mezi sebou i porovnávám. Ráda se podívám, kolik kilometrů jsem najezdila letos, kolik loni a jak rychle mi to jezdilo ještě o rok dříve.

Sportovní pravidla

Teď už jsem se podívala na tu Wikipedii a dočetla se, že v definici výrazu sport je také uvedeno, že sport má daná pravidla. S tím úplně nesouhlasím. Když přeci běžím parkem nebo si jen házím balónem přes síť, tak  sportuju a pravidla důležitá nejsou a stanovena je mít nemusím. Pravidla jsou důležitá až ve chvíli, kdy se chci začít porovnávat. Podle této definice sportu jsem si položila otázku: „Sportuju vůbec, když běžím parkem a neměřím si čas ani délku?“ Podle mě ano. Třeba je tato má úvaha špatná. Pokud si myslíte něco jiného, napište to do komentáře a možná tento svůj názor přehodnotím. Pravidla jsou, podle mého názoru,  důležitá až při porovnávání výsledků, ale pro samotný dobrý pocit a radost ze sportu ne.

Fandění

Pravidla a výsledky jsou důležitá nejen pro sportovce samotné, které mají motivovat k lepším výkonům, k překonání sebe samého nebo někoho jiného, ale také pro sportovní fanoušky. Vím, že takových lidí je spousta. Jen v mém okolí se jich několik objevuje. V nejbližší rodině byl asi největším sportovním fanouškem můj taťka. Nedělní sledování fotbalových zápasů v televizi nebo na stadiónu bylo jeho sportovní aktivitou. I když tedy jen pasivní.

Sama se za sportovního fanouška nepovažuji. Vlastně tomuto odvětví moc nerozumím. Celá otázka kolem fanouškovství je podle mě spíše pánská záležitost. Původně mužské soutěžení, kdo dál dočůrá. V našem světě, kde vládnou muži (je to tak i když si nemyslím, že bych byla nějaká ultrafeministka) je přečůrávání natolik moderní záležitostí, že se ho snažíme účastnit i my ženy.

Historická tečka

Historicky vznikly první sportovní aktivity jako trénink vojáků v armádě. Myslím si, že je mnohem lepší bojovat v podobě mírumilovných sportovních aktivit, než si dokazovat svou sílu, vytrvalost a odolnost na bitevním poli. Raději ať spolu válčí a přečůrávají se dva fotbalové nebo hokejové týmy, než aby na sebe naběhly armády dvou států. Bohužel ty zlomky záznamů z hledišť těchto zápasů, které jsem měla možnost náhodně zahlédnout v televizi mi ukazují, že se sport v profesionálním pojetí opravdové válce v mnohém podobá. Doufám, že to byla jen náhoda. Hlavním předpokladem sportu je  přece vždy hrát  v duchu fair play.

Já raději zůstanu u svého běhání po parku, bicyklování po okolí, relaxačního plavání a hlavně u sportu, ke kterému se snažím po několika letech zase vrátit. U sportu ze kterého mě už dva dny bolí záda, a u kterého uznávám, že jsou pravidla důležitá a výsledky porovnatelné. Zase začínám hrát badminton. Na viděnou na kurtu!

badminton

 

  1. Martina Kurková Martina Kurková

    Zase jsem se pěkně pobavila,Klárko!
    Dky!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 2 =