Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Londýn potřetí a zase jiný

Ráda objevuji nová místa. Také ráda objevuji nové věci na známých místech. Někdy je fajn se prostě jen vrátit na místa, která už znám. Londýn spadá do kategorie obsažené v druhé větě. Hlavní město Británie je tak velké, že ani tři návštěvy nestačí na to, vracet se zpět na známá místa. Potřetí ve svém životě jsem navštívila Londýn minulý týden a stále si nemyslím, že by to bylo naposledy.

Výhodou velkých měst je, že ať jsem jedete poprvé nebo potřetí (více zatím nemůžu srovnávat), je to pokaždé jiné. I když se znovu podíváte někam, kde už jste byli, vždycky můžete zažít něco nového. U některých míst zjistíte, že jednou opravdu stačilo a ta další si prostě schováte jako motivaci k dalšímu návratu. A jak jsem to měla tentokrát já v Londýně?

Poprvé společně

Poprvé v double-deckru

Londýn jsme s mým mužem oba navštívili potřetí, ale tentokrát poprvé společně. Až při třetí návštěvě jsem poprvé jela double-deckrem. Můj muž se naopak poprvé až letos zanořil do londýnského metra. Oba jsem poprvé navštívili čtyři londýnské turistické cíle a já podruhé galerii Tate Modern.

Tate Modern

Tate Modern je jedna z mých oblíbených galerií v Londýně. Za prvé je do ní vstup zdarma (stejně jako do Přírodopisného muzea), což určitě zvyšuje její popularitu nejen u mě. Za druhé je z jejich vrchních pater krásný výhled na londýnskou Temži a celý jeden její břeh a za třetí je plná moderních uměleckých děl, která já mám opravdu ráda. Taky tady vaří docela dobré kafe, takže neukázat svému muži tuto skvěle bezbariérovou stavbu by bylo opravdu škoda.

Přírodopisné muzeum

Nejvíc jsem se těšila do Přírodopisného muzea. Hlavně na to, že tam uvidím spoustu zvířat a kytek. Zvířat bylo opravdu požehnaně, ale rostlin jsem moc neviděla a k minerálům jsme už nestihli dojít. Určitě ale doporučuji toto obrovské muzeum pocházející z konce 19. století navštívit, zvláště pokud máte děti, které milují přírodu. Můj muž je spíš městský člověk, ale i pro něj mělo muzeum své kouzlo. Celkově jeho návštěvu zhodnotil slovy:

Je to něco jako zoo, ale bez toho smradu.

Pro mě osobně je Přírodopisné muzeum v Londýně určitě jednou z motivací, proč se vrátit a najít příště třeba více těch květin.

Kensingtonský palác

Letos se mi však nejvíce líbilo v Kensingtonském paláci. Sice jsem ze začátku byla trošku překvapená chudou architekturou a ne příliš zdobenými komnatami královny Viktorie. Když jsme dorazili do královského patra, mé srdce zaplesalo a já už jen obdivně hleděla na šikovná díla mistrů truhlářů, malířů a čalouníků. Sice se Kensingtonský palác stále nevyrovná, v mém pomyslném žebříčku evropských paláců, Královskému paláci v Madridu, který si stále drží prvenství , ale i tak určitě stojí za návštěvu.

Madame Tussauds

Můj manžel se nejvíce těšil právě do Kensingtonského paláce, ale nakonec jeho láska k filmu nebo k politice, nebo možná trošku k obojímu ho přesvědčila, že nejlepší z navštívených památek bylo muzeum voskových figurín Madame Tussauds.

Hodnocení této atrakce asi vynechám, protože fotky mluví za vše a setkat se za jeden den s celou královskou rodinou, prezidentem Obamou, všemi čtyřmi členy Beatles i se Spidermanem a Darth Vadrem. To prostě nejde popsat. To se musí zažít.

Sea Life Center

Sea Life Center

Pátou z navštívených atrakcí bylo Sea Life Center. To bylo bohužel tak přecpané lidmi, že jsme společně zhodnotili, že například akvária v polské Gdyni nebo italské Neapoli se nám líbila více. Hlavně proto, že jsme si tam mohli v klidu posedět před akvárii a prostě se jen obyčejně kochat. To je pro nás osobně přitažlivější, než nabídka virtuální reality v podobě hurikánu a jiných efektů.

Druhá nejlepší ryba

fish & chips

Když už jsem u těch ryb, musím zmínit jedno velké londýnské překvapení. Myslela jsem si, že mě Angličané nemohou svým kulinářským uměním moc překvapit. Určitě jsem do Londýna nejela hodnotit místní kuchyni. O to větší bylo mé překvapení, když jsem rozkrojila a ochutnala smaženou rybu v náhodně vybrané restauraci. Sice smažené jídlo obecně moc nemusím, ale být v Londýně a nedat si fish & chips? To je jako nedat si v Andalusii tapas nebo v Řecku musaku. No, nevím jestli jsou to dobrá přirovnání, ale zpátky k rybě.

Ryby miluji a tato zmíněná ryba patřila mezi nejlepší a nejčerstvější ryby, které jsem kdy jedla. Úplně nejčerstvější rybu jsem ochutnala v roce 2005 v malém městečku Agia Roumeli na Krétě. Tuto londýnskou řadím na druhé místo, ale jen proto, že byla smažená a ta na Krétě krásně přírodně upečená na grilu.

Food market

Cestou městem jsme potkali také víkendový trh s jídlem a nejde nezmínit výborný čokoládový donut a brownies se slaným karamelem. Ňam. Prostě Londýn tentokrát kulinářsky silně překonal má očekávání.

Londýn počtvrté

Prodloužený víkend jsme si náramně užili. Vůbec nevadilo, že jsem jeli v zimě severně od domova. V Londýně bylo o několik stupňů tepleji než u nás a město nám ukázalo skvělé možnosti zimního vyžití. Protože byla návštěva lednová, volili jsme ta, která byla uvnitř budov. Londýn určitě brzy navštívíme počtvrté. Jen doufám, že tentokrát v teplejším měsíci, abych si konečně mohla splnit přání v podobě pikniku v Hyde Parku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *