Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co musíte zažít, když navštívíte… Malta

Last updated on 18. 1. 2021

Desátý nejmenší stát světa jsem navštívila v posledních dvou letech dvakrát. Poprvé jsem vyjela jen na 48 hodin s myšlenkou, že Malta je malá. Byl to takový skok do tepla. Podruhé jsme to zvládli důkladněji hned po loňských Vánocích a zůstali jsme až do letošního roku. Tedy teď už jsme zase zpátky doma v zimě, ale vzpomínky nás hřejí.

Malta má přírodní krásy

Malta je sice malá, ale i v takto malém státě je na co koukat a co zažít. Já samozřejmě preferuji krásy přírodní, takže jsem si nemohla nechat ujít úžasné útesy, které lemují téměř celé pobřeží. Voda po staletí omývá (až bych řekla bičuje) břehy, ve kterých vytváří neskutečné tvary zálivů, jeskyň a děr.

Blue Grotto

Nejznámější z jeskyň je Blue Grotto, kam vás za pár euro zavezou na lodičce. Je to sice pravá turistická atrakce, ale ta půlhodina na lodičce za to stojí.

Marsaskala – Marsaxlokk

Další útesy už jde pozorovat z pevniny. Já navštívila východní pobřeží mezi Marsaskalou a Marsaxlokkem, kde najdete překrásné zálivy s krásnou modrozelenou vodou, která láká ke koupání.

Dwerja

Pravý opak těchto klidných zálivů najdete na druhém konci státu. Musíte jen sednout na trajekt a přejet na ostrov Gozo. Když dojedete autem nebo autobusem až na západní pobřeží, najdete tam místo s názvem Dwejra. I tady je mezi útesy skrytá krásná plážička, ale pro mě byly lákavější ty útesy. Vítr foukal a bouřící moře tady ukazovalo svou sílu i za slunečného dne. Tady je vidět, jaká síla formuje skály. Tohle místo určitě doporučuji navštívit, alespoň pro mě to byl jeden z nejsilnějších zážitků celého pobytu.

Dwejra
Dwejra

Akvárium

Pokud vás neláká návštěva křivolakých útesů, ale chcete vidět něco z přírody Malty, můžete si zajet do Maltského národního akvária. Já mám osobně akvária moc ráda a tohle určitě patří k těm podařeným. V době covidové je samozřejmě počet lidí omezen, takže procházení se tichým podvodním světem bylo o mnoho klidnější a autentičtější.

Kultura a historie – Malta

Malta samozřejmě není pouze o přírodě, je to hustě obydlený stát (jak už to u malých evropských států bývá). Lidé si přírodní krásy přizpůsobují svým podmínkám a vytvářejí tak památky jiného druhu. Jinak tomu není Maltě. V oblasti architektury pro mě bylo na Maltě překvapivé (i když po chvilkovém zamyšlení to samozřejmě u ostrovního státu zase tak překvapivé není), že téměř všechny stavby na ostrově jsou postaveny z jednoho typu kamene (tuším, že to je vápenec). Takže ať už to jsou hradby staré přes tisíc let nebo vily z konce minulého století, mají všechny stavby stejnou barvu.

Z měst, která doporučuji navštívit patří samozřejmě na první místo Valletta, která je zapsaná na listině Kulturního dědictví UNESCO. Pěknou procházku si uděláte i po starobylém městě Mdina, které se nazývá Tiché město. Na každém rohu dokonce najdete cedulku, ať nerušíte rezidenty a jste opravdu potichu. Nás nadchl také výhled z Cittadelly v hlavním městě ostrova Gozo. Město se aktuálně jmenuje Victoria, ale stejně mu nikdo neřekne jinak než Rabat, jen se to plete s Rabatem na ostrově Malta. Zmatky v názvech však nebrání užít si výhled z hradeb do všech směrů.

Malta jsou přístavy

Večer po návštěvě přírodních nebo kulturních památek si můžete užít podle vašich představ. Malta je město divokých studentských večírků i tichých klidných procházek po pobřežních promenádách. My dali předsnost tomu druhému. Přístavy a mola jsou tady součástí města a pohled na houpající se lodě při západu nebo východu slunce uklidňuje duši.

Co jsme nestihli

Spousta známých se diví, co jsme tam celý ten týden dělali. My naopak máme seznam toho, co jsme nestihli. Protože nebylo dostatečně teplé moře nevyzkoušeli jsme koupání na proslavených plážích, s pískem či jemnými kamínky, které jsou rezeseté na pobřeží. Nestihli jsme zajít ani do jednoho z místních kasín (to nás tedy ani nelákalo). Nestihli jsem si zahrát golf (to nás naopak lákalo a pokud se sem vrátíme, určitě máme místní hřiště v plánu).

Hlavně jsem nestihli navštívit některé z místních vinařství. Protože jsme zde byli v období svátků a navíc stále v době „covidové,“ měli ve všech vinařstvích otevřeno přesně v ty dny, kdy jsme byli na úplně jiném ostrově. Víme, že nám tady ještě zbývá mnohé k objevování. Tak třeba se na Maltě ještě někdy spolu setkáme.