Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Street Art – pouliční umění

V posledních dnech uvažuji často o různých typy umění a jiných kreativních činnostech, které lidi dělají. Dneska jsme vyrazili do ulic našeho města (Ostravy) a nakreslili si panáka křídou na zem. Kdy jste naposledy skákali panáka vy? Tím jsem si uvědomila, že spousta umění je v ulicích kolem nás. Tedy ne, že bych o street art dříve nevěděla, ale když člověk sedí už několik týdnů doma a chodí jen do přírody, začne pomalu zapomínat na jiné souvislosti.

Street Art ve východním Londýně

Mé první a vlastně jediné větší setkání s uměním v ulicích bylo v roce 2015, kdy jsem se zúčastnila tříhodinové exkurze po uměleckých dílech londýnského East Endu. Byla to vzrušující podívaná, po které jsem si několik měsíců všímala různých maličkostí nejen v Londýně, ale ve všech městech, která jsem navštívila. Zjistila jsem, že do street artu, nebo česky do pouličního umění, nepatří jen klasické graffiti. Objevila jsem svět nálepek všech možných i nemožných velikostí, mozaiky, ale také různé instalace, ať už povolené, nebo častěji nepovolené až trestné.

Street art je tu od pravěku

Pouliční umění je staré jako lidská společnost sama tedy jak dlouho jsou v ní ulice. Ale už v pravěkých jeskyních lidé kreslili po stěnách. Stejně tak jsme jako děti kreslili rádi již zmíněné panáky, ale vydrželi jsme také hodiny kreslit křídama na chodník různé obrázky. Hned je člověku veseleji, když potká takový obrázek cestou šedivým městem. V minulosti bylo pouliční umění považováno jednoznačně za vandalismus. V případě, kdy se sprejem, nesmyslnými či dokonce vulgárními nápis zničí budova, samozřejmě souhlasím s postihem „umělců.“ V současnosti je však steet art forma umění, která může (stejně jako tomu je v již zníněném východním Londýně) dodat jedinečné kouzlo a ráz jinak nudnému a omšelému místu, ulici, či celému městu.

Vždycky se najdou odpůrci i příznivci tohoto umění. Já osobně si myslím, že pěkně provedená i drobná umělecká dílka v ulicích, která samozřejmě neničí práci někoho jiného, dovedou kolemjdoucím zvednout náladu. Až zase jednou vyrazíte do ulic, rozhlédněte se kolem sebe. Napište mi potom, jestli se vám umělecká díla v ulicích líbí nebo ne. Já při dnešní nedělní procházce Ostravou potkala toto:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *