Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Znojemské vinobraní 2018

Last updated on 24. 1. 2019

Jiný kraj, jiný mrav. U nás na Moravě severní patří mezi největší společenské události poutě a festivaly. Hlavní definicí, kterou by šly tyto akce popsat, je spousta lidí, hudby, jídla a piva. Na Moravě jižní jsou za největší události obdobného charakteru považována vinobraní. Lidí, hudby a jídla je také spousta jen pivo je nahrazeno vínem. Každý podzim se jednotlivá města střídají víkend, co víkend v pořádání těchto tradičních slavností vína. Největší z nich je to Znojemské. Letos také s účastí mou a mých kamarádů.

Do tohoto víkendu jsem si myslela, že jsem už na jednom vinobraní byla. Teď po návštěvě Znojemského vinobraní si tím už tak jistá nejsem. Místní tomu tehdy říkali vinobraní, jak mi tento víkend vysvětlila jedna moc hodná paní z okolí Znojma, navštívila jsem pouze sousedskou ochutnávku vína. Od letošního roku tedy můžu s jistotou říct: „Už jsem byla na vinobraní.“

Moje první vinobraní

Slyšeli jsme cimbálovku, irskou hudbu i řinčení rytířských mečů. Na rozdíl od našich festivalů se nikdo nehonil od koncertu ke koncertu. Kolem jednotlivých jsme procházeli a jeden si poslechli celý. Závěrečný Čechomor. My chodili kolem koncertů a stánků, kolem nás na oplátku prošel průvod krále. Hodinku jsme poseděli v mázhauzu s živou folkovou hudbou a zazpívali si. Ochutnali jsme vína i burčák. Burčáku proteklo toho dne hodně. Mně osobně přišlo škoda pít burčák, když bylo na výběr tolik dobrých vín. Celý den probíhal odpočinkově, v klidu a pohodě. Až na závěrečné davové šílenství při opouštění hlavního náměstí a shánění taxíků. To nebylo organizačně úplně zvládnuté. Ale dav k velkým akcím patří.

vinobraní

Přijeli jsme kvůli vína a vína byla pěkná. Všechna. Tedy kromě těch, která jsme raději vylili, abychom si nekazili chuť. Mohli jsme si vybírat. Tak jsme si vybírali. Zkoušeli a degustovali. Ochutnávali a testovali. Vyzkoušeli jsme vína suchá, vína sladká, vína dezertní a vína slámová. V mé soukromé soutěži vyhrálo vinařství Lambeck, kterému se dostalo mé soukromé pocty, že jsem si koupila celou láhev jejich vlašáku.

Bez dobrého jídla by dobré víno nebylo tak dobré. Nemůžu tedy nevzpomenout na závěrečný chléb se škvarkami. Víno je lék a malý dietní prohřešek v podobě škvarků je vyvážen zdravím, na které jsme celý den pili. Tedy ještě jednou : „Na zdraví!“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *