Brno

Včera jsme poseděli s kamarády, kteří plánovali jednodenní návštěvu Brna. Ona tam už dvakrát byla, on zatím ani jednou. Ptali se na radu, kam zajít v tomto městě. Já jsem v Brně studovala a moc ráda Brno navštěvuji. Začala jsem radit. Při třetím vyjmenované položce se ohradili, že si to všechno nezapamatují. „Nechceš to napsat na blog?“ zeptal se mě Vašek. „Proč ne, aspoň to nebudu muset příště opakovat.“ Tak tady to je.

Jedete poprvé do Brna, nebo si jen chcete užít klidný den v moravské metropoli? Tady je návod, co musíte navštívit. Začít můžete krátkou romantickou procházkou Denisovými sady pod Petrovem. Doporučuji ráno. Pod vámi se probouzí město, ale tady nahoře je klid. Ptáci zpívají nad hlavou v korunách stromů a slunce si s vámi hraje na schovávanou za věží kostela.

Nejkrásnější pohled na Brno je ze střechy Domu pánů z Lipé, který stojí přímo na Svoboďáku. Uvnitř vás překvapí krásný původní interiér pavlačového domu vkusně doplněný moderními prvky. Nahoru vyjedete výtahem a zdarma projdete až na střechu s vyhlídkovou plošinou a dalekohledem. Užijte si pohled na brněnské střechy z ptačí perspektivy. Sice je tady kavárna, ale doporučuju se jen rozhlédnout a s kávou chvilku počkat.

Kavárna s duší

Nemám navštívené všechny brněnské kavárny, protože jich je opravdu hodně a spousta z nich je výborná, ale mnoho let už doporučuji kavárnu Podnebí na Údolní ulici. Při každé své návštěvě Brna se tam nezapomenu stavit a nikdy nezklame. Je to kavárna s duší. Duši této kavárny tvoří příjemné prostředí, vždy milý personál a pocit, že čas plyne mimo váš časoprostor. Pozor, tento pocit obecně platí pro celé Brno, tady se jen násobí. Na pohodovou kávičku si zajděte sem. Každý kamarád, který tuto kavárnu navštívil, byl spokojený stejně jako já.

Rozhodnutí jestli pokračovat nahoru na hrad Špilberk nebo zůstat dole ve městě už nechám na vás. Záleží na vašich osobních přeferencích. Určitě se jedná o dominantu města a pokud chcete mít oběhané všechny památky, směle vystoupejte nahoru. Taky se můžete vydat dolů do podzemní Kostnice sv. Jakuba, ale pro vychvalování hlavních turistických památek raději koukněte na stránky městského infocentra, ne na můj blog. Jen možná zmíním ještě Brněnského draka, kterého najdete zavěšeného pod stropem Staré radnice, protože to by mi asi Brňáci neodpustili.

Kultura, kam se podíváš

Brno je určitě jedním z hlavních kulturních center naší země. V posledním desetiletí se proslavilo zejména dvěma uměleckými počiny. Proslavilo se jako město dvou penisů. První dílo, které je k tomuto orgánu přirovnávané, je nepřehlédnutelný orloj na již zmíněném Náměstí Svobody. K prohlídce druhého musíte na Moravské náměstí, kde stojí jezdecká socha markrabě Jošta Lucemburského. Postavte se přímo pod sochu a pohlédněte vzhůru k nebi, na tlamu koně. Voalá!

Jestli vám déšť, sníh nebo jiný nečas nepřeje k procházkám venku, doporučuju navštívit některou z mnoha výstavních síní či galerií. Já osobně mám ráda stálou expozici v jedné z budov Moravské galerie, a to v Pražákově paláci. Vedle několika pater vážného i nevážného moderního umění se můžete také svést na velké skluzavce pro děti i dospělé, pomocí které se přemístíte mezi patry. Opravdu doporučuji, skluzavka v domě je super zážitek!

V případě, že zůstanete v Brně do večera, určitě si předem kupte lístky do některého z místních divadel, protože brněnská divadelní scéna je vyhlášená. Pokud to nestihnete, zajděte si alespoň na pivo do hospody v budově Divadla Husa na provázku, kde na vás dýchne ta pravá divadelní atmosféra. Třeba si stihnete koupit i nějaké ovoce od farmářů ve stánku na Zelném trhu, u kterého toto divadlo stojí.

Možná taky…?

Když už jsme u těch lístků, máme na červenec koupené vstupenky do vily Tugendhat. Konečně! Návštěvu této funkcionalistické památky, zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO, plánujeme už několik let a letos se tam snad konečně dostaneme. Své nové dojmy z Brna dopíšu tedy v létě. Do té doby přeji všem, ať si návštěvu tohoto města užívají minimálně z poloviny tak báječně, jako si ji pokaždé užívám já.

Podobné příspěvky