Porto
|

Co musíte zažít, když navštívíte…Porto – víno, mosty, knihy

Sbírám fotografie mostů, piju víno a ráda čtu knihy, takže vůbec nechápu, že mi cesta do druhého největšího města v Portugalsku trvala tak dlouho. Dokonce jsem ani nebyla iniciátorem této cesty. Nakonec mě Porto přesvědčilo a já se o našem výletu rozhodla napsat. Ale pěkně od začátku.

Tradiční začátek nad skleničkou

Jednoho jarního dne jsme se sešli já s mým mužem a našimi dvěma přáteli nad skleničkou vlastně ani nevím čeho. Zábava plynula, řeči se mluvily a najednou slyšíme s kamarádkou své muže, jak si notují ve vyprávění o portském víně. Ani jsme moc nevěděli jak, ale slovo dalo slovo a domluvili jsme si společnou cestu do Porta za ochutnávkou portského vína.

Mně se nápad moc líbil, protože jsem na svém webu s mosty měla několik krásných fotografií Mostu krále Ludvíka I. od jiných a sama jsem tuto stavbu chtěla vidět a nafotit si ji. Za pár dní jsme měli koupené letenky na listopad. Potom jsme už jen čekali až vyrazíme. Než došlo k samotné cestě sehnali jsme další nadšence do cestování a ochutnávání. Nakonec se nás v Portu sešlo osm kamarádů.

Ponte de Dom Luís I a další mosty

Mým hlavním zájmeme při cestě do Porta byly samozřejmě mosty. Museli byste se hodně snažit, abyste některý z nich ani okem nezahlédli, protože to jsou opravdové skvosty a velikáni. Nejznámější z nich je Ponte de Dom Luís I neboli Most Ludvíka I. Konstrukci navrhnul spolupracovník Gustava Eiffela Théophile Seyrig a podobnost s dominantou Paříže je zřejmá.

Pokud z mostu Ponte de Dom Luís kouknete přes silniční most Ponte Infante Dom Henrique uvidíte stavbu, kterou už navrhnul sám slavnější z konstruktérů Gustave Eiffel. Jedná se o most Ponte de Dona Maria Pia. Já ho vyfotila opravdu jen tak z dálky. Za zmínku stojí taky velký most Ponte da Arrábida, který jsme viděli už z letadla.

Knihkupectví Livraria Lello

Než se dostaneme k tomu vínu musím se ještě zmínit o krásné budově, kterou jsem navštívili. Tedy Porto má spoustu starých a krásných budov, které stojí za návštěvu, ale to by vydalo na celého průvodce. Já osobně chci zmínit knihkupectví Livraria Lello. Možná vás zarazí, že pro vstup do bchodu si musíte za 5 euro koupit vstupenku. Když však dorazíte na místo a vidíte tu frontu zájemců táhnoucí se ulicí před vchodem, pochopíte, že to nejsou vyhozené peníze a navíc vám je při nákupu zboží odečtou.

V knihkupectví, jehož historie sahá do 19. století, je, na co koukat. Dominantou celé místnosti je dřevěné schodiště, které společně s dalšími prvky inspirovalo J. K. Rowlingovou při psaní Harryho Pottera. Nádherné vitráže, vyřezaná zábradlí, to vše vytvoří dojem, že jste se ocitli v opravdové pohádce.

Nevím jestli je to zvykem v Portugalsku, ale knihkupectví nebylo jediným úchvatným obchodem, který jsme navštívili. Na břehu řeky Douro, mezi vinnými domy (ano, už se blížíme k tomu vínu) stojí například prodejna rybích „koláčků“ Pastel de Bacalhau. Je to dvoupatrová obrovská budova s množstvím knih na stěnách, kde každou půlhodinu hraje varhaník. Natolik nás tato budova překvapila, že mám jen jednu dost nepovedenou fotku.

Porto je hlavně o portském víně

Ano, teď už to víno. Pokud se chcete dozvědět základní informace o portském víně, navštivte web Vaška Štefana oportskem.cz a stáhněte si zde zdarma jeho e-book. Určitě stojí za přečtení a zvládnete jej přelouskat během letu z České republiky do Portugalska.

Já jsem sice milovník vína a trošičku se ve víně učím orientovat, ale portskému jsem dosud nijak neholdovala. Na to mám kolem sebe jiné experty, zvláště svého muže a další kamarády. Jela jsem do Porta (mimo obdivování mostů) také s plánem něco se o portském víně dozvědět a zjistit, jestli by mi přeci jen nezachutnalo.

Co určitě doporučuji na začátek je objednání si degustace s prohlídkou v některé z velkých firem. Ty mají své domy na druhé straně řeky Douro než leží Porto. Město Porto se nachází na severním břehu řeky a na tom jižním ve městě Vila Nova de Gaia najdete většinu velkých vinařských domů. Ve kterém z nich si degustaci s prohlídkou objednáte nechám na vás. Myslím si, že pokud nejste specialista, tak vám ty prohlídky budou připadat podobné, ne už tak vína. Hlavním úkolem je dozvědět se, jak se portské víno vyrábí, kde roste a jakou má tradici.

Porto je hlavně degustace

My si pro začátek vybrali vinný dům Graham’s a rozhodně jsme nelitovali. Co nás překvapilo byl fakt, že v dalších domech nešlo pouze ochutnávat (tak jak jsme zvyklí z našich vinných sklepů). Pokud chcete vyzkoušet porstké víno přímo od vinaře, tak to musíte spojit vždy s prohlídkou nebo si koupit celou lahev a vypít si ji doma. Vinné domy nemívají licenci na provoz restaurace a nemůžou vám víno přímo nalít.

To ovšem nevadí. Víno z vinných domů můžete chutnat v mnoha malých restauracích, které se mezi velkými vinnými domy nacházejí. My si oblíbili tržnici Mercado Beira-Rio, ve které si vybere opravdu každý. Najdete tady nejen portské víno, ale také jídlo od různých malých dodavatelů.

Co dál?

Udělali jsem si představu o tom, co nabízejí velké vinné domy během jednoho dne. Ne, že bychom ochutnali všechno a od všech, ale víme, že většinu těchto vín je možné zakoupit (i když rozhodně ne za tak příjemné peníze) také u nás doma. Trošku náhodou, trošku osudem se nám povedlo najít (tentokrát už zase v Portu – na severním břehu řeky Douro) velmi příjemnou vinárničku Lado, ve které jsme objevili to, co máme rádi také u nás doma, kouzlo malých vinařství. Tradiční pan majitel nám dal ochutnat různá portská vína od malých vinařů a my zjistili, jak široká paleta chutí se nachází v lahvích z této oblasti.

Porto určitě stojí za navštívení. My si nevybrali úplně ideální roční dobu na procházky po městě, ani na koupání v oceánu, ale určitě jsme si prodloužený víkend v Portu užili. Ochutnali jsem spouty vín, ale také výborné čerstvé ryby a plody moře. Navštívili jsme úžasné obchody a šli se nadechnout čerstvého vzduchu z oceánu. Ještě mnohé z kouzel tohoto města před námi zůstalo ukryto a máme tak důvod se vrátit.

Podobné příspěvky