Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Svatba, to jsou nezapomenutelné dny, hodiny i okamžiky

Last updated on 22. 5. 2019

V rozmezí jednoho týdne jsem se zúčastnila dvou svateb. Nikdo asi nechodí na svatby denně, ale v tomto týdnu se mi to sešlo. Vlastní svatbu jsem ještě neměla, to jen pro upřesnění. Pokud správně počítám, tak jsem byla hostem celkem na deseti svatbách. Každá byla jiná. Některé z nich jsem pomáhala organizovat a na té deváté, minulý týden, jsem byla poprvé svědek. Cítila jsem tu zodpovědnost. Dokud si člověk nezkusí podepsat ten dokument, že ručí za to, co se právě odehrálo, potvrzuje, že akt opravdu řádně proběhl, tak to asi nepochopí. Každá svatba pohne emocemi. Každému, nejen svědkovi.

Seznamovací párty

Všude kolem jsou celý den lidé blízcí nevěstě a ženichovi, ale vzájemně si často cizí. Svatba a svatební hostina je, kromě hlavního aktu sezdání dvou jedinců, kteří tímto spojí své životy za účelem vytvoření základu nové rodiny, hlavně prostředkem seznamování lidí. Seznamování dvou rodin. Dvou uzavřených skupin. Z každé skupiny se jeden z jejich středu rozhodl, že založí rodinu novou a zároveň se spojí s jinou skupinou. Ta sedí většinou na opačné straně svatebního stolu. Teď je ten čas, kdy se obě skupiny snaží najít k sobě cestu. Kromě rodin se na svatbách seznamují také kamarádi. Kamarádi z dětství s kamarády současnými. Kamarádi nevěsty s kamarády ženicha. Seznamují se sourozenci a příbuzní s kamarády. Vzniká tak síť interakcí, která na dobré svatbě končí jedním velkým propojeným klubkem. Svatba je jedna velká seznamovací párty.

Programování

svatební stůlNěkteré svatby jsou organizované s minutovou přesností jednotlivých položek na seznamu představující program tohoto dne. Hosté jsou si na takových svatbách jistí, co mají kdy dělat. Přesně vědí, kdy se bude krájet dort a podávat polévka. Je to pro ně pohodlné, ale i závazné. Jiné svatby mají volnější průběh. Obě svatby v uplynulém týdnu měly průběh úplně volný. Pevné časy měly jen obřady. Po celé dny se svatebčané potkávali v areálu. Plavali v bazénu. Hráli hry na hřištích. Tančili, kde se dalo. Diskutovali u skleničky. Jedli, když měli hlad. Na té deváté dokonce hráli na kytary. Na obou zpívali. Každý si našel svoje a my svědkové jsme měli v mnohém usnadněnou práci, protože se den organizoval sám až do ranních hodin.

Uslzený konec

Svatby jsou pěkná tradice. Sejdou se rodiny i přátelé. Jsou oslavou lásky dvou lidí. Na každé svatbě se najde někdo, kdo si popláče Slzy k tomu patří, taková svatba bez slz by nebyla pořádná svatba. Přece jen je to emočně silný zážitek nejen pro nevěstu s ženichem, ale pro všechny jejich blízké. Konečně je tady den, na který se několik měsíců připravovali. Snažili se udělat vše nejlépe, aby se nic nezkazilo. Vařili, žehlili, zdobili. Všechny svatby mají šťastné konce a jsou hlavně začátkem něčeho nového…a teď mám slzy v očích, jen když to píšu. Důležité je, ať je s se všemi slzami v očích spojený úsměv na rtech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *