Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Zůstaň doma!

Last updated on 28. 3. 2020

Vždycky jsem si myslela, že zůstat doma se 60% mzdy je záležitostí pro velké výrobní podniky, které mají nečekané nebo plánované odstávky. Nedokázala jsem vymyslet překážku na straně zaměstnavatele v optometrii, v oboru, na hranici služeb a zdravotnictví. A je to tady. Odstávka se dotkla i mě. Nouzový stav, který je vyhlášen v naší zemi, donutil i mého šéfa říct mi:

„Zůstaň doma!“

Mám za sebou týden

Poslechla jsem. Udělala jsem velký nákup nám i své mamince v důchodovém věku a nesetkávám se s lidmi. Opravdu jsem doma. Teď, po týdnu bych chtěla zhodnotit, co mi ten týden dal a vzal. Začnu tím negativním. Nejvíce samozřejmě pocítím úbytek peněz, ale to až při příští výplatě. Aktuálně mě trápí pocit nejistoty, že nevíme, co bude a jak dlouho to bude trvat.

Taky pocit, že žiju ve svobodné zemi a ta svoboda je omezována, není příjemný. Chápu, že to je nutné opatření, rozumově ano, ale pocity mi nikdo nevezme, ani rozum je nepřekřičí. Nejen, že nemůžu opustit hranice státu (za všechny letenky na jaro nám už vrátili peníze), ale doporučují neopouštět ani město a mám trávit ideálně veškerý čas v bytě. Toto je pro člověka, který miluje cestování a je hyperaktivní velmi nepříjemné, ale…

Co mi týden doma dal?

Díky sociálním sítím necítím tak velkou ztrátu sociálního kontaktu, jakou jsem očekávala. Dokonce si s některými lidmi více telefonuji a píšu, protože konečně mají čas. Nejsilnější sociální kontakt mám samozřejmě se svým mužem. V sobotu jsme měli půlroční výročí naší svatby a stále je nám spolu moc dobře (i v nouzovém režimu, kdy spolu strávíme 23 hodin denně).

Kde je ta 24. hodina? Jsem moc ráda, že můžu chodit na procházky do přírody. Pěkně s rouškou na ústech a brýlemi v ruce. Přestože jsem optik – optometrista, nedokážu vymyslet, jak nosit zároveň roušku a brýle, aby se ty brýle nemlžily.

Myslela jsem si, že když budu týden doma, stihnu pořádně uklidit. Chtěla jsem se inspirovat okolím a plánovala jsem umýt okna, utřít prach i na místech, kde vůbec netuším, že by mohl být a podobně. Nějak jsem zatím na úklid nenašla čas. Své dny (kromě té hodiny venku a sedmi v posteli) trávím v trojúhelníku plotna – počítač – šicí stroj.

Tvořím všude

V kuchyni si hraju a experimentuji s nakoupenými zásobami. Snažím se kombinovat, ale nakonec zjišťuji, že největší úspěch u mě i u Michala mají tradiční recepty. Potvrzuje se, že v jednoduchosti je krása. Vede starý recept na chleba (tedy chleba podle něj upečený) a obyčejný vanilkový puding.

Když si sednu k počítači upravuji všechny své webové stránky. Největší kus práce jsem odvedla ve své online sbírce mostů na webu mostiky.cz. Snažila jsem se maximálně využít znalosti z kurzu Tvorba webových stránek od Czechitas, který máme od minulého týdne taky pouze online.

Protože jsem musela zrušit akce s naší organizací ČSOP NATUROVA, snažím se alespoň přes Instagram lidem zlepšovat náladu fotkami květin a seznamovat je s tím, co v těchto dnech kvete v našem městě. Musela jsem zrušit vycházku pro veřejnost do lužního lesa, kterou jsem několik měsíců plánovala. Chci alespoň kousek z něj, poslat těm, kteří musí být doma. Na svých procházkách fotím každý květ a u počítače fotky třídím a květiny určuji.

Nešijí jen švadleny

Nejvíce pyšná jsem na své výsledky u šicího stroje. Deset ušitých roušek sice není v porovnáním s mnoha jinými žádný rekord, ale dochází mi stará trička, ze kterých je vyrábím. Vedle nich jsem zvládla ušít své první šaty. Mé další poprvé je tedy i v tomto neveselém týdnu na světě. Fotku šatů samozřejmě přikládám a věřím, že brzy se všechno zlepší a budu v nich moci vyrazit zase na ulici plnou lidí, bez obav z nákazy.

Držte se! Budu ráda, když mi do komentářů tady, na Facebooku nebo na Instagramu napíšete, jak zvládáte dny doma vy. Ráda se inspiruji.

moje první vlastnoručně ušité šaty
  1. Helena Kopřivová Helena Kopřivová

    Opravdu krásné šaty Kláro 🙂 a stíháš toho tedy fakt dost. Já jsem doma ode dneška dobrovolně na neschopence, radši už o dva měsíce dříve kvůli miminu na cestě. U nás v práci se volno nedává jen tak. A rovnou tu mám na celý týden dve děti přítele, tak si budu hrát na paní učitelku, začneme zvolna výtvarkou 🙂 A poprvé v životě chci použít plynovou troubu, to jsem zvědavá na tu bábovku, kterou plánuji upéct.

    • Moc děkuji, gratuluji k miminku a přeji hlavně pevné zdraví. Stíhám spoustu věcí právě proto, že nemám děti obdivuji všechny maminky, které to zvládají navíc s dětmi. Držím palce s bábovkou, já mám tu svou teď také v troubě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *